Atrakcje

Kaszuby również są rejonem gdzie czekają wspaniałe atrakcje. Podczas Państwa pobytu w Wielu oferujemy szereg atrakcji regionalnych oraz zachęcamy do brania czynnie udziału w lokalnych wydarzeniach. Z naszą pomocą zaplanowany przez Państwa czas, na pewno stanie się źródłem wspaniałych wspomnień i dobrej zabawy.

Wieża widokowa w Wieżycy Na życzenie gości możemy pomóc w organizacji takich atrakcji jak:

  • Spływy kajakowe rzeką Wda
  • Jazda konno ( w tym nauka )
  • Paintball
  • Wycieczki piesze/rowerowe
  • Przygotowanie potraw regionalnych

Przy kąpielisku gminnym funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu wodnego, w tym akcesoriów dla dzieci.

W sezonie dwukrotnie odbywa się kurs szkolenia dla osób chcących zostać ratownikami WOPR.

Dla firm organizujemy imprezy integracyjne, bankiety oraz spotkania szkoleniowe.

Zapraszamy do kontaktu z nami. Przygotujemy indywidualną ofertę dopasowaną do Państwa potrzeb. W przypadku jakichkolwiek pytań służymy pomocą.

Zapraszamy również do zapoznania się z listą najczęściej odwiedzanych miejsc na Kaszubach:

1. Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Wielu

pokaż/ukryj

Międzynarodowy Festiwal Folkloru w WieluMiędzynarodowy Festiwal Folkloru rozpoczał się w 1994 roku. Festiwal  po raz pierwszy zapoczątkował Kaszubski Zespół Folklorystyczny „KREBANE” z Brus. Aktualnie odbywa się on w kilku miastach – Charzykowy, Chojnice, Bytów, Czersk. Tradycja inauguracji festiwalu w Wielu trwa od 2007 roku. W jej ramach przez ulicame H. Derdowskiego i Dąbrowskiej w Wielu trwa marsz wszystkich uczestników, który zgodnie z tradycją rozpoczyna całą inaugurację. W jego ramach co roku na Wielewskim Amfiteatrze wystepują zespoły z całego świata, w tym z Bułgafii, Cypru, Serbii, Indii, Hiszpanii, Puerto Rico. Festiwal zazwyczaj rozpoczyna się w drugiej połowie lipca, o konkretniej dacie gmina informuje kilka miesięcy wcześniej. Filmy z festiwalu »

2. Letnie Falowanie

pokaż/ukryj

Enchantia / Letnie Falowanie 2013Obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów reggae. Co roku nad Jeziorem Wielewskim organizowana jest 2-dniowa impreza, będąca serią koncertów muzyki reggae, tysiące fanów tej subkultury zbiera się właśnie tutaj, aby wspólnie przeżyć jedną z najlepszych imprez tego typu. W ostatnich edycjach wystąpiły zespoły takie jak: DJ BASS REPRODUKKTOR XIĄDZ MAKEN I, Enchantia, DUBSKA, JAFIA NAMUEL.
Zobacz więcej zdjęć »

3. Kalwaria Wielewska

pokaż/ukryj

Kalwaria WielewskaKalwaria Wielewska to drugi (po Kalwarii Wejherowskiej) obiekt tego typu na Kaszubach, położony malowniczo na wzgórzach otaczających Wiele i Jezioro Wielewskie. Fundatorami Kalwarii byli ks. Józef Szydzik, oraz właściciel gruntów Durajewski. Wielewskie sanktuarium zostało zbudowane w latach 1915-27 według projektu Teodora Mayra z Monachium.
Warto przyjrzeć się wielewskiej świątyni parafialnej pw. Św. Mikołaja. Największym zabytkiem jest tam łaskami słynący barokowy obraz Matki Bożej Pocieszenia.
Kalwaria Wielewska jest nie tylko miejscem kultu ale również wspaniałą atrakcją turystyczną. Więcej informacji »

4. Muzeum Ziemi Zaborskiej w Wielu

pokaż/ukryj

Muzeum Ziemi Zaborskiej w WieluMuzeum Ziemi Zaborskiej mieści się w wielewskim Gminnyrn Ośrodku Kultury. Prezentuje eksponaty sztuki ludowej i sprzętu użytkowego z okolic Wiela i Brus oraz współczesną sztukę ludową Kaszub. Wizytówką muzeum jest największa w naszym kraju wystawa haftów jednego autora – około pół tysiąca dzieł Leonarda Brzezińskiego – twórcy oryginalnej szkoły haftu wielewskiego. Więcej informacji »

5. Jezioro Wdzydzkie – „Kaszubskie Morze”

pokaż/ukryj

Jezioro WdzydzkieKto choć raz spędził wakacje nad Jeziorem Wdzydzkim, położonym w północnej części Borów Tucholskich, na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, wie, że słusznie nazywa się je Morzem Kaszubskim. Jezioro to, ze względu na swój kształt i rozmiary, jest unikatem na Niżu Polskim. Z jeziora wyłaniają się cztery spore wyspy. Największa z nich, Wielki Ostrów, ma 3 km długości. Jezioro Wdzydzkie to akwen niezwykle okazały i piękny, prawdziwy raj dla żeglarzy, a także dla kajakarzy, na których czeka popularny szlak rzeki Wdy, wiodący przez Jezioro Wdzydzkie. Wędkarze znajdą tu  jedyne w Polsce miejsce, gdzie żyje populacja troci jeziornej zwanej wdzydzką. Więcej informacji »

6. Wdzydzki Park Krajobrazowy

pokaż/ukryj

Wdzydzki Park KrajobrazowyWalory przyciągające turystów do WPK to jeziora z licznymi kąpieliskami i możliwością uprawiania sportów wodnych, rozległe kompleksy leśne, umożliwiające bliski kontakt z przyrodą, urozmaicony krajobraz. Rozwinięty system dróg i ścieżek leśnych oraz strefa zalesionych brzegów jezior stanowią o atrakcyjności Parku dla wędrówek pieszych i rowerowych, nordic walking, przejażdżek konnych w siodle, a także bryczkami czy saniami. Najciekawsze rejony Parku poznawać można w czasie pieszych i rowerowych wędrówek licznymi, oznakowanymi szlakami turystycznymi. Więcej informacji »

7. Skansen w Szymbarku

pokaż/ukryj

Skansen w SzymbarkuNajciekawszy obiekt to dom do góry nogami, krótki pobyt w domu do góry nogami powoduje zaburzenie zmysłu równowagi, z trudnością stawiamy kolejne kroki.
Kolejna ciekawa rzecz do zwiedzenie, to 37 metrowa najdłuższa deska świata wpisana do księgi rekordów Guinnesa.
Oprócz powyższych na terenie skansenu znajduje się jeszcze bunkier Gryfu Pomorskiego, dom Sybiraka, pociąg, jakim transportowano polskich zesłańców na Syberię i kilka innych obiektów. Więcej informacji »

8. Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

pokaż/ukryj

Muzeum Hymnu Narodowego w BędominieBędomin to dawny nieduży szlachecki majątek, w którym na świat przyszedł i najmłodsze lata spędził Józef Wybicki, twórca hymnu narodowego. Muzeum Hymnu Narodowego jest oddziałem Muzeum Narodowego w Gdańsku. Znajduje się w barokowym dworku z XVIII wieku, otoczonym zabytkowym parkiem z „Dębem Wybickiego”, mającym około czterysta lat. W Muzeum można obejrzeć zbiór muzykaliów patriotycznych – pozytywki, najstarsze nagrania płytowe Mazurka Dąbrowskiego oraz kolekcję patriotycznych kart pocztowych z motywem Orła Białego. Więcej informacji »

9. Kręgi kamienne w Odrach

pokaż/ukryj

Kręgi kamienne w OdrachOdry to najbardziej znane i świetnie zachowane cmentarzysko kręgów kamiennych, które stanowi jedno z cenniejszych tego typu krajobrazów kulturowych w Europie. Rezerwat Kręgi Kamienne w Odrach i znajdująca się tam stała ekspozycja archeologiczno-przyrodnicza co roku przyciąga wielu turystów. Ekspozycja ta składa się z dwóch części: w pierwszej zaprezentowano najcenniejsze znaleziska archeologiczne, dokumentujące kulturę materialną i duchową Gotów, pozyskane w trakcie prac wykopaliskowych (ceramikę, biżuterię, przybory i narzędzia), makietę cmentarzyska, plansze objaśniające, rekonstrukcje grobów. Więcej informacji »

10. Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich

pokaż/ukryj

Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach KiszewskichNa terenie skansenu znajdują się obiekty regionalnej, kaszubskiej architektury: Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, młyny, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze. W sumie jest to 49 obiektów z Kaszub i Kociewia. Niektóre obiekty pochodzą z XVII wieku. Wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem oraz uruchamiane – co jakiś czas – urządzenia gospodarcze i przemysłowe sprawiają, że odwiedzający skansen mogą mieć wrażenie, jakby przenieśli się w czasie. Atutem muzeum jest przepiękne położenie nad jeziorem, wśród lasów. Więcej informacji »